Zašto trimer neće da upali

22.03.2022

Imate problem sa trimerom za travu koji ne znate riješiti? Kao i sve druge mašine i alati, koji rade na benzin, tako i trimeri znaju da zakažu kada su vam potrebni, ali ukoliko pravilno održavate trimer problemi sa paljenjem biće jako rijetki.

 

Ovaj tekst samo napisali upravo za vas kako bismo vam pomogli da pokušate sami da riješite problem, prije nego što se odlučite da ga odnesete kod majstora. U nastavku saznajte koji su mogući kvarovi i kako ih riješiti, kako se pravilno startuje nov trimer i kako da održavate trimer da ne bi ponovo došlo do situacije da neće da upali.

 

 

 

 

NAJČEŠĆI RAZLOZI I KVAROVI ZBOG KOJIH TRIMER NEĆE DA UPALI

Postoji više razloga i kvarova koji ometaju paljenje trimera za travu. Sve ćemo ih navesti, a vi probajte redom jedan po jedan da provjerite dok ne pronađete rješenje za trenutnu situaciju. Ukoliko nijedan od navedenih savjeta nije pomogao, najbolje je da trimer odnesete najbližem majstoru.

 

Generalno svaki benzinski trimer za travu, bilo kog proizvođača, pokreće se istim principom. Prvo što bi trebalo da uradite, ukoliko trimer neće da upali, je da provjerite da li pravilno pokrećete motor. Pri kraju teksta u dijelu pokretanja novog trimera napisali smo korake za pokretanje, provjerite da li radite sve ispravno. Može se desiti da zaboravite neki od koraka ukoliko ga dugo niste koristili.

 

Ako ste ispravno postupili prilikom paljenja, sledeće što bi trebalo da provjerite je prenosni mehanizam (mjenjač). Na svakih 25 – 30 h korišćenja trimera, potrebno je podmazivanje, jer može doći do oštećenja zupčanika. Isključivo koristite mast za mjenjače koji se koriste na visokim temperaturama (uglavnom se koristi GL1). Mast ćete sipati tako što ćete prvo odvrnuti šraf sa mjenjača, u tu rupu odakle ste izvukli šraf sipaćete malo masti (okvirno jedna supena kašika) i vratiti šraf.

 

Ukoliko ni poslije podmazivanja manjača neće da upali, sledeće što je potrebno da provjerite je filter vazduha. Ovaj filter ima funkciju da spriječi upadanje trunja i prašine u karburator. Ukoliko se previše zaprlja, može smanjiti količinu protoka vazduha do karburatora što će onemogućiti paljenje trimera. Na svakih 5 sati rada potrebno je da skinete filter vazduha, da ga izduvate ili operete benzinom (ukoliko perete morate ga skroz prosušiti pa tek onda vratiti) i čistog vratite na svoje mesto, nije bitno koja strana ide prvo. Jednom godišnje promijenite i postavite nov filter.

 

Neki od čestih kvarova koji utiču na paljenje trimera su vezani za zaprljane svijećice. To su svijećice sa kratkim navojem, namijenjene za dvotaktne i četvorotakne motore malih zapremina. Ukoliko je smjesa goriva loša, na svijećicama će se pojaviti masne naslage koje će spriječiti varničenje i pokretanje motora. Zato odvrnite svijećicu, obrišite i očistite je žičanom četkom, očistite elektrode, a prije nego što vratite svijećicu, iscijedite gorivo iz komore kroz rupu iz koje ste izvadili svijećicu, i tek onda je vratite.

Još jedan od razloga zašto trimer neće da se upali je začepljenje izduvnog kanala. Ukoliko je izduvni kanal previše zaprljan može dovesti do toga da neće da upali, ili da jako sporo povećava snagu.

 

 

 

 

SAVJETI VEZANI ZA GORIVO

 

Ako se nakon svih gore navedenih provera trimer i dalje čudno ponaša, odnosno neće da upali, velika vjerovatnoća je da razlog ima veze sa gorivom. Sada ćemo otkloniti nekoliko potencijalnih grešaka.

Prvo i osnovno pravilo je da se gorivo nikada ne ostavlja u trimeru. Nakon svake upotrebe, obavezno ispraznite rezervoar tako što ćete trimer uključiti na ler i pustiti da se sam ugasi. Zato prije upotrebe sipajte samo potrebnu količinu za rad tog dana. Takođe, pročitajte uputstvo i napravite mješavinu benzina i ulja tačno onako kako je napisano.

 

Provjerite i filter goriva, preporuka je da se mijenja jednom godišnje. Ovaj filter ima ulogu pri čišćenju goriva, a kada se previše zaprlja, benzin ne ulazi u cilindar. Filter za gorivo se nalazi na kraju usisnog crijeva, koje se nalazi u rezervoaru. Da biste došli do filtera, morate ukloniti utikač sa crijevima koja izlaze iz njega.

 

Može se desiti nekada da motor ili ne dobija, ili dobija previše goriva. Ako je svjećica potpuno suva to je znak da motor ne dobija dovoljno ulja. Ukoliko dobija previše goriva i dolazi do prelivanja, potrebno je pogledati na kom mjestu dolazi do tog problema.

 

 

 

 

PRVO PALJENJE NOVOG TRIMERA

 

Kupili ste nov trimer za travu i stiglo je vrijeme za njegovu prvu upotrebu. Prije svega savjetujemo da dobro pročitate i primijenite uputstvo proizvođača, a mi ćemo vam dati još neke važne savjete.

 

Prvo, nemojte uključivati trimer dok ga ne sklopite skroz po uputstvu proizvođača. Zatim ga postavite na ravnu površinu i obratite pažnju da je rezni dio dovoljno udaljen i da neće ništa zakačiti pri paljenju.

 

Na uputstvu vam takođe piše koja mješavina goriva je potrebna za taj trimer. Sipajte tačan promjer kao što piše i količinu koja će vam biti potrebna tog dana. Na ručki se nalazi prekidač za struju koji treba uključiti (položaj ON) i blokirajte polugu gasa u položaj polugas. Nekoliko puta pritiskajte pumpicu kako biste je napunili gorivom i aktivirajte čok tako što polugu povučete unazad.

Povucite startni kanap nekoliko puta (5 – 6) dok se ne čuje zvuk motora. Motor se upali i odmah se ugasi. Nemojte vući startni konopac više od 50 cm i dopustite mu da se polako vrati. Nakon paljenja i gašenja motora, vratite polugu čoka u prvobitan položaj guranjem poluge naprijed, a zatim ponovite povlačenje startnog kanapa dok se motor ne startuje.

 

Za vrijeme prvih 10 sati rada, neka motor radi umjerenom brzinom. Nemojte forsirati motor maksimalnom brzinom dok se sve komponente ne razrade. Nakon toga može se povećati brzina.